• Telewizja
  Telewizja
 • Internet
  Internet
 • Telefonia stacjonarna
  Telefonia stacjonarna
 • Telefonia komórkowa
  Telefonia komórkowa

Facebook

Polecamy

 

 

 

Koniec roamingu w Unii Europejskiej już w lipcu 2014 r.

Jednym z największych utrudnień dla podróżujących po Europie jest roaming danych. Już w lipcu 2014 roku, ta przeszkoda zniknie za sprawą działań Komisji Europejskiej. W Brukseli właśnie przegłosowano uchwałę, która jest pierwszym krokiem w celu ujednolicenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego. >>>>

To właśnie dzięki niej, będziemy mogli wykonywać połączenia telefoniczne, wysyłać esemesy, a także korzystać z internetu za granicą płacąc dokładnie tyle samo, ile w kraju swojego operatora. Oczywiście wszystko w granicach państw Unii Europejskiej, czyli w obrębie 27 krajów członkowskich.

Zachęci to na pewno wielu użytkowników do częstszego korzystania z telefonów, a przede wszystkim z internetu poza granicami własnego państwa. Niższymi kosztami będziemy mogli cieszyć się już od wakacji, a dokładnie od lipca 2014 roku. Wszystkie detale zostaną ogłoszone w przeciągu następnych sześciu tygodni.

Warto przypomnieć, że abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 r. będą płacić mniej za usługi roamingowe.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii z dniem 1 lipca 2013 r. wchodzą w życie nowe stawki za korzystanie z usług mobilnych w roamingu. Dotychczasowe opłaty za połączenia głosowe, SMS oraz usługi transmisji danych zostają obniżone zarówno na poziomie hurtowym jak i detalicznym.

Opłaty w roamingu od lat są one dużym problemem dla użytkowników telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych. W ciągu minionych kilku lat dzięki presji Brukseli udało się znacznie obniżyć stawki roamingu w UE, które obecnie nie mogą przekroczyć 29 centów za minutę połączenia wychodzącego i 8 centów w przypadku odebranej rozmowy. Mniej płacimy też za korzystanie z internetu w komórkach za granicą; 1 MB pobrany w roamingu kosztuje nie więcej niż 70 centów.

Nowe przepisy powinny przełożyć się na poprawę konkurencyjności na rynku telekomunikacyjnym, a w efekcie doprowadzić do tego, że roaming zniknie z niego całkowicie. Przy opracowywaniu zmian w prawie Komisja napotka na duży opór ze strony firm telekomunikacyjnych. Operatorzy prawdopodobnie zrobią wszystko, żeby aktualny status quo utrzymał się jak najdłużej, jednak to nie oni ustanawiają prawo.

źródło: Orange

 

Dane SAUT

Stowarzyszenie Abonentów
Usług Telekomunikacyjnych

KRS: 0000435104
NIP: 8381845499
Regon: 146324519

Meritum Bank:
47 1300 0000 2605 1400 7122 0001

Kontakt

Home
ul. Okrzei 19
96-300 Żyrardów
Email
Telefon: +48 505 000 505
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.